Superczysto.pl

Wszyscy mówią o złej jakości powietrza na zewnątrz. Jak to wygląda w naszych domach? Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest spowodowane m. in. spalaniem źródeł paliwa stałego. Spalanie takich paliw powoduje zanieczyszczenie powietrza, które prowadzi do chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest jednym z głównych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. Na przykład – zaparowane szyby, a zimą skraplająca się na nich woda sygnalizują, że w pomieszczeniu nie jest usuwany nadmiar wilgoci. Czasami może dojść do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni.

Dużo ludzi zdążyło już zauważyć, że w okresie grzewczym nasila się alergia. Katar i kaszel występuje nawet u tych, którzy pozornie nie są na nic uczuleni. Chociaż w naszym klimacie nie da się żyć w czasie jesieni i zimy, a nawet przez pewną część wiosny bez ogrzewania, to jednak odbija się ono na jakości powietrza we wnętrzu naszego domu. A co za tym idzie, również na naszym zdrowiu. Sezon grzewczy jest ciężki zwłaszcza dla tych, którzy są uczuleni na roztocza kurzu domowego. Nawet ci, którzy nie są alergikami zapadają łatwiej na infekcje układu oddechowego. Wszystko przez wysychającą śluzówkę nosa. Objawami złej jakości powietrza w domu jest także
– suchość gardła,
– podrażnienie spojówek,
a czasami nawet zmęczenie i ból głowy.
Powtarzające się migreny mogą być więc sygnałem, że należy zbadać stan powietrza w swoim domu.
Liczne zanieczyszczenia powietrza w domu powstają w wyniku palenia papierosów – dym tytoniowy zawiera ponad tysiąc szkodliwych substancji.

Mikgroorganizmy w powietrzu domowym

Wiele negatywnych reakcji u ludzi wywołują mikroorganizmy. grzyby, pierwotniaki, pajęczaki i bakterie. Ich duże stężenie w powietrzu może być przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa, astmy, zapalenia skóry i alergicznych stanów zapalnych pęcherzyków płucnych. Niebezpieczna jest obecność w powietrzu grzybów pleśniowych wywołujących zanieczyszczenie lotnymi związkami organicznymi oraz mykotoksynami (toksyny wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów z rodzajów: Aspergillus, Penicillium, Fusarium) o działaniu rakotwórczym.

Jak podaje WHO – w krajach o niskim dochodzie 6% wszystkich zgonów jest wynikiem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.
Szacuje się, że 1,6 mln osób przedwcześnie zmarło w wyniku zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach w 2017 r.
Było to 3% globalnych zgonów.
Polecamy również – https://www.rp.pl/Zdrowie-/181219537-Powietrze-w-domu-moze-szkodzic-jak-smog-Szczegolnie-zima.html