Superczysto.pl

Każdy polak słyszał o SMOG’u. Zdecydowana większość z nas jest świadoma tego zagrożenia. Powietrze którym oddychamy często jest fatalnej jakości. Główną przyczyną SMOG’u w Polsce jest tak zwana – “niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Dodatkowo sytuację pogarsza spalanie węgla w kotłach i piecach, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Szacowana ilość takich “kopciuchów” w Polsce wynosi ok. 3 milionów.

Cząstki stałe w SMOG’u

Cząstki stałe (z ang. Particulate Matter) to nazwa małych, niewidzialnych unoszących się w powietrzu cząstek dymu, oparów, pyłu lub pyłków, które mogą przenikać głęboko do płuc. Cząsteczki te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Badania wykazały, że cząsteczki powstające podczas spalania węgla, ropy lub gazu są bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska niż cząsteczki naturalne, takie jak pył. Wysoki poziom pyłu zawieszonego może zwiększać liczbę hospitalizacji oddechowych i sercowych oraz zwiększać liczbę wizyt na pogotowiu chorych na astmę. Cząstki stałe mogą również wiązać się z niebezpiecznymi chemikaliami i przenosić szkodliwe mieszaniny związków chemicznych w głąb płuc. Długotrwałe narażenie na te substancje wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością.

1.Dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem.
2. Zanieczyszczenie powietrza zabija co roku 7 milionów ludzi, z czego 4 miliony giną z powodu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.
3. Mikroskopijne zanieczyszczenie – PM2.5 – są tak małe, że mogą przejść m.in przez błony śluzowe, uszkadzając nasze płuca, serce a nawet mózg.
4. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się z chorobami układu oddechowego, nowotworami i zaburzeniami poznawczymi u niemowląt, dzieci i młodzieży.
5. Zanieczyszczenie powietrza szkodzi również zdrowiu naszej planety, powodując zmiany klimatu

Największy zabójca – powietrze

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zabójców w na świecie. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może zwiększyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Pogarsza objawy astmy, a nawet może powodować raka płuc. Na całym świecie koszty ludzkie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz są straszne – miliony przedwczesnych zgonów każdego roku są powiązane z zanieczyszczeniem powietrza.